A Tobie się podoba? Podziel się z innymi:
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter

To mi się podoba na trochę zamilkło, ale temat powrotu, myślę będzie spektakularny.
To, o czym w dzisiejszym poście jest spektakularne.
Zadałam sobie nawet pytanie, które zadać mogę też i Wam – Czy Galeria Wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie ma konkurencję?

Możecie się o tym przekonać tylko do 6 listopada. Po tym czasie wszystko to, co zobaczycie na wystawie rozpierzchnie się po całej Polsce, ba nawet po całym świecie.
Wszystkie przedmioty biorą bowiem udział w licytacji…

20 i 21 października w ramach pierwszej edycji DESA Design Days wystartował event poświęcony w całości polskiemu wzornictwu.
Nie wiem co było tu lepsze?  Wykłady, warsztaty, pokazy filmów i spotkania z wyjątkowymi ludźmi, czy ekspozycja.

DESA zaspokaja i żądzę wiedzy, i żądze doznań estetycznych.
Choć, jak często powtarzam, żeby zobaczyć, warto wiedzieć. Za tę wyżej wymienioną wiedzę, odpowiadał kurator wystawy, pracownik DESY Cezary Lisowski. Nazwa wystawy i jej przekrojowe rozplanowanie, oparte zostało na polskim ,,bestsellerze” tego tematu ,,Polska Sztuka Stosowana XX wieku” Ireny Huml.
Część z prezentowanych przedmiotów pochodzi z jej własnej kolekcji. Część z kolekcji współzałożyciela galerii ,,Raster” oraz innych.  

Podział ekspozycji to cztery przestrzenie, w których każdy, ale to każdy przedmiot jest spektakularny. Przedmioty z ekspozycji wzajemnie się ,,przenikają” i uzupełniają. Nie dają się jednoznacznie określić.

Tu wśród mebli świeci się jaskrawo niebieski ,,Społemowski” neon. Tam stolik dopełniony zostaje ,,Dorotą”. W kolejnej szkło przenika się z ceramiką. A wśród słuchaczy wykładu dostrzegamy: rybę, jaszczurkę, czy wielbłąda :).

Generalnie wśród eksponatów, choć to tylko ich garstka znajdujemy: meble stanowiące część koncepcji pierwotnego wyposażenia PKiN; eksperymentalny fotel z tworzywa sztucznego R. Modzelewskiego; spełniający postulatu Nowoczesności fotel ,,Zebra” W. Kałużnego; ikoniczny ,,Pająk” M. Chomentowskiej; ,,Studencki przebój”.
Dalej, charakterystyczne kolory i kształty Włocławskiego fajansu; porcelanowa widownia postaci rzeźby kameralnej; porcelana którą się kocha, lub nie – Steatyt; XX wieczne kolory porcelanowych serwisów i szkieł.     

Muszę się Wam przyznać, że szłam tu z delikatną obawą.
O co? O ekspozycję.

Co do jakości, nie miałam wątpliwości. Dom aukcyjny DESA o tak długiej i wspaniałej tradycji, nie mógł sobie pozwolić na jakiekolwiek faux pas.
Zastanawiałam się nad ilością przedmiotów, ale tylko do czasu gdy przekroczyłam próg galerii.
Ilość, jakość, ekspozycja… zachwyciła.

Wracając do początku, do wspomnianej w tytule konkurencyjność. Konkurencja do innych wystaw muzealnych to – ekspozycja.
Jej przewagą jest dostępność. Nie, aż taka, że można usiąść, czy dotknąć (choć uprzywilejowanym było to dane, o czym w następnym poście). Te zasady mimo wszystko obowiązywały, ale…

Ale można podejść, obejrzeć z każdej strony. Spacerowym krokiem, przechadzać się między nimi. A echo, muzealnej, niedostępnej ekspozycji przebrzmiało jedynie w gablotach serwisów.  

Bez dwóch zdań wystawa DESA Design Days to nie lada okazja i wabik. Fakt ,,ulotności” tej ekspozycji jeszcze ją podsyca. Każdy z przedmiotów zachęca do obejrzenia, podsyca pragnienie. Jest jeszcze jedna, zasadnicza różnica. Te przedmioty mogą być Twoje. Nie ma tu, charakterystycznego westchnienia, o tym: ,,a gdyby tak mieć takie cudo w domu”.

Prosta sprawa! rozbij swoją świnkę skarbonkę, przyjdź 6 listopada 2018 roku i ,,wybrane cudo” sobie kup.

Jeśli tak, pozostaje mi tylko życzyć Ci wygranej… aukcji.    

 

Info: 
      Polska Sztuka Stosowana 1918 -2018. Oprowadzanie kuratorskie
 5 listopad 2018, Poniedziałek 18:00-20:00
 Desa Unicum
 Ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa 
      Aukcje Designu odbędą się już 6 listopada w godz. 19-21. Wszystkie informacje o obiektach znajdą Państwo w katalogach:
Polska Sztuka Stosowana 1918-2018
 https://desa.pl/pl/auctions/514/design-polska-sztuka-stosowana-1918-2018-6-listopada-2018-godz-19
Polish New Look
 https://desa.pl/pl/auctions/517/polski-new-look-6-listopada-2018-godz-20

Zdjęcia:

A Tobie się podoba? Podziel się z innymi:
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter