A Tobie się podoba? Podziel się z innymi:
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter

Myślami powracam do wakacji.
Ale nie nad sam Bałtyk, tylko do drogi nad morze. Wszyscy się cieszą,  że parę dobrych lat temu otwarto bezpośrednią autostradę z Łodzi do Gdańska. A potem obwodnicę Trójmiasta.
Ta druga już nie taka ,,kolorowa”, bo często zatłoczona.

Hasło na dziś – szybko, wcale nie oznacza lepiej.

Droga z Warszawy nad Morze, nie mogła być przecież drogą z punktu A do punktu B. To nie w naszym stylu…
Dlatego sugerowaliśmy się drogowskazami, które zachęcały Nas do zjazdu z głównej drogi. Do poznawania okolicy, pięknych miasteczek, dla których trzeba było nadłożyć kilka kilometrów.
Ale, warto było.
W naszym przypadku jest tak, że zamieniamy mapę na nawigację. Ale czasami, zamiast skracać czas jazdy w monotonii, wybieramy inną drogę. Taką, która Nam coś pokaże… 

I tak właśnie około 7 rano trafiliśmy do Włocławka.

Nie była to dobra godzina, bo miasto puste. Ale taki spacer, widok na odcinek Wisły, skąpanej w porannym, dopiero wschodzącym słońcu, architektura.
Miasto Włocławek – kojarzy się Nam z czymś jeszcze – z Fajansem.
Najbardziej reprezentatywnych przykładów, szukać chciałam w muzeum. Niestety…
W Muzeum Historii Włocławka trwały prace remontowe. (Obiekt jest w trakcie modernizacji i rozbudowy wg Projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa Muzeum Historii Włocławka” w ramach Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.)
Wznowienie ekspozycji planowane jest na listopad 2018 (?) roku.
Inne muzea miasta Włocławka, były otwarte od godziny 10:00, a jednak naszym celem było w końcu osiągnięcie ,,Bałtyckiego brzegu”.

Nie obeszłam się jednak smakiem. Mogłam zobaczyć z bliska coś imponującego.
Historię Polski wykonaną, jak na ,,Miasto o ceramicznej przeszłości i teraźniejszości” przystało technice. Fryz ceramiczny autorstwa Wita Płażewskiego.

Dzieło to, znajduje się na dziedzińcu muzeum i pochodzi z 1973 roku. Przedstawia w ośmiu oddzielnych kompozycjach dzieje Włocławka na tle historii Polski — od narodzin do czasów PRL-u.

Wit Płażewski jest dość ,,znany” na FaceBookowych grupach o dizajnie, z dekoracji wyrobów fajansowych z Włocławka.  Co bogatsza kolekcja może się poszczycić, w swoich zasobach jego dziełami. Także i kupiec/kolekcjoner, przy odrobinie szczęścia, może powiększyć swoją kolekcję o Ikebany, patery, czy misy, w chakterstycznej dlań malaturze.
Wit Płażewski urodził się we Włocławku. Naukę jednak zdobywał w różnych miastach Polski: liceum plastyczne ukończył w Łodzi, studiował rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał zaś we Wrocławiu, na Wydziale Projektowania Przemysłowego z zakresu ceramiki. Oprócz ceramiki czysto użytkowej, tworzył także pomniki, popiersia i kameralnych statuetek. Wykonywał projekty dla Zakładów Ceramiki Stołowej we Włocławku, oraz dla Huty Szkła ,,Irena” w Inowrocławiu. Dzięki swojemu ogromnemu talentowi potrafił opanować i swobodnie tworzyć w glinie, metalu, kamieniu, a nawet szkle. Potrafił je, jak nikt inny łączyć.

Fryz, nie jest jednak przykładem dekoracyjnej sztuki użytkowej, w kameralnych rozmiarach. Dlatego też, jestem zdecydowana na określenie ,,imponujący”.
Sama możliwość zobaczenia tego z bliska. Przypatrzenie się kunsztu materiału, koloru i kompozycji. Każda z 8 części jest indywidualna, ale także razem tworząca jedną ,,historię”.
Niuanse gotyckich kafli, żagli okrętu, białego orła czy PRL – owskiego ….
Włocławek było miastem rodzinnym Wita Płażewskiego. Parki, skwery, czy po prostu ekspozycja muzeum, pełne są jego dzieł. Polecam śledzić stronę muzeum, wyczekiwać moment i przejechać się do tego miasta. Może nie, tak jak ja o 7 rano.
Ruszyć jego śladami, a na pewno zobaczyć frez z bliska.  

Będąc we Włocławku, nie mogła sobie darować skorzystania z jeszcze jednej atrakcji. Ale o tym pozwolicie, w następnym poście.
Zapraszam.   

Zdjęcia:

Niestety, poróżniłam się z moim komputerem, a ten zagubił moje zdjęcia. Przepraszam.
I tym sposobem pokazuję zdjęcie ze strony internetowej. (Fot. Jarosław Czerwiński)
Wybaczcie…  

info.
Muzeum Historii Włocławka
ul. Szpichlerna 19
87-800 Włocławek
54 232 67 53
http://muzeum.wloclawek.pl/muzea/muzeum-historii-wloclawka/

A Tobie się podoba? Podziel się z innymi:
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter